Pomen in vrednost vode, tudi čiste pitne vode, ki je v Sloveniji za večino samoumevna, poudarjamo ob 22. marcu, svetovnem dnevu voda. Osnovna zahteva za pitno vodo je, da je primernega vonja, videza in okusa, kar lahko opazujemo vsi. Ali je voda za uživanje res varna, pa preverjamo v Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano (NLZOH).
NLZOH je največji slovenski javnozdravstveni laboratorij. Samo na področju voda letno opravimo preskušanja v več kot 50.000 vzorcih. Dve tretjini teh vzorcev predstavljajo vzorci pitne vode. Preskušamo še podzemne vode, termalne vode, površinske vode, bazenske vode, mineralne vode, odpadne vode, dializne vode in še bi lahko naštevali.
Z monitoringi voda spremljamo prisotnost bakterij in različnih kemijskih snovi, kot so pesticidi, nitrati, ostanki zdravil, spremljamo pa tudi vsebnost mineralov in drugih mikroelementov. Preskušanja vode dajejo pomembne informacije o stanju okolja, v katerem živimo. Po številnih letih dela na področju voda ugotavljamo, da imamo v Sloveniji kakovostno vodo.
Med glavnimi onesnaževali, ki jih z rednimi monitoringi najdemo v pitni vodi, so mikroorganizmi. V pitni vodi so prisotni zaradi kontaminacije vodnega vira, onesnaženja med transportom vode ali naknadnega razmnoževanja v sistemu oskrbe s pitno vodo. V večini primerov gre za bakterije iz okolja in nimajo neposrednega vpliva na zdravje ljudi. V posameznih vzorcih najdemo tudi presežene vsebnosti kovin in pesticidov. Prisotnost kovin v vodi je povezana predvsem s stanjem hišnega vodovodnega omrežja.
V površinskih vodah pa najdemo ostanke zdravil in izdelkov za vsakodnevno rabo (različne dišave, sredstva proti koroziji, mikroplastiko, umetna sladila, protimikrobna sredstva). Nekatere umetne dišave so izredno obstojne, se nabirajo v maščobi ljudi in živali ter so izredno nevarne za vodno okolje.
Državni monitoring poteka od leta 2004 in od takrat se vodi zbirka podatkov o pitni vodi. Če primerjamo leto 2004 in leto 2019, opazimo izrazito izboljšanje kakovosti pitne vode. V letu 2004 smo bakterije fekalnega izvora odkrili v 20 % vzorcev, danes znaša ta delež 1,5 %. Kemijska skladnost vode je dosežena v 99 % vzorcev.
Voda je nujno potrebna za življenje in ni pomembna samo za ljudi, temveč tudi za živali in rastline. Onesnaženje pitne vode ali pa onemogočanje dostopa do nje tako poseže v najbolj osnovne človekove pravice.
Od vode sta odvisna kakovost našega bivanja in obstoj življenja samega. Zato je pomembno, kakšno vodo pijemo in kako z njo ravnamo.