Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) je 22. septembra 2021 objavila posodobljene smernice in priporočila o kakovosti zraka. Znižala je ravni priporočenih koncentracij za več onesnaževal.
Od zadnje izdaje smernic v letu 2005 je prišlo do novih dokazov o vplivu onesnaženega zraka. Nove epidemiološke študije so dokumentirale škodljive vplive onesnaženega zraka na zdravje tudi v državah z relativno čistim zrakom pri nižjih koncentracijah kot v prejšnjih študijah. Za onesnaževala PM2.5, PM10, O3, NO2, SO2 ter CO so se smernice, glede na prejšnjo izdajo, zaostrile.
Raziskave ugotavljajo visoko stopnjo povezanosti onesnaževal zraka z boleznimi srca in ožilja, dihalnimi obolenji, nevrološkimi obolenji, sladkorno boleznijo in težavami v reproduktivnem zdravju, zato je WHO izdala nove smernice o kakovosti zraka.
Te smernice niso obvezujoči standardi, njihov namen je poskrbeti za obveščanje o dokazanih škodljivih posledicah onesnaženega zraka in posledično spodbuditi izboljšave kakovosti zunanjega zraka.
V Sloveniji tudi z meritvam Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) potrjujemo, da zrak v Sloveniji največ onesnažujejo individualna kurišča in promet, pa tudi industrija. Pri tem pa ima vpliv tudi vreme, saj je največje onesnaženje zraka pozimi v kotlinah, ko pride do zračne inverzije. Ozon je problematičen predvsem poleti na Primorskem.
V Sloveniji je imelo v letu 2020 samo eno merilno mesto izmerjeno večje število preseganj mejne dnevne vrednosti za delce PM10, kot je dovoljeno.
Vlada Republike Slovenije je na 19. redni seji, dne 25. 7. 2013, sprejela Sklep o ustanovitvi Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH). Skladno s sklepom Vlade so z dnevom pričetka delovanja NLZOH prenehali območni zavodi za zdravstveno varstvo.