Kar tretjina vse sladke vode je skrita pod površjem. Takšni vodi rečemo podzemna voda. V zemeljski skorji se sklene pomemben del popotovanja vode skozi vodni krog. Podzemna voda nastaja s pronicanjem padavinske vode skozi kamnine. Voda se zadržuje na neprepustnih plasteh globoko pod površjem, od koder jo črpamo za pitje in tudi za druge namene (za namakanje, tehnološko vodo, ogrevanje in hlajenje s toplotnimi črpalkami, za termalne vode za kopanje, zdravljenje in ogrevanje prostorov ter mineralne vode za ustekleničenje).
Dejstvo, da je podzemna voda skrita pod zemeljskim površjem, pogosto daje lažni občutek, da je podzemna voda zaščitena pred morebitnim onesnaženjem, ki ga povzroča človek s svojimi dejavnostmi (kmetijstvo, industrija, komunalne odpadne vode …).
Vendar ima podzemna voda slabo samočistilno sposobnost in onesnaženje, ki zaide v podzemno vodo, se zaradi specifičnih fizikalnih in kemijskih procesov tam zadržuje daljši čas. Zato je najpomembnejša naloga vseh nas preprečevanje vsakršnega onesnaženja, še posebej ob dejstvu, da za približno 97 % prebivalcev v Sloveniji podzemna voda predstavlja glavni vir pitne vode.
Raziskave kakovosti podzemne vode izvajamo zaradi ugotavljanja vpliva izvajanja dejavnosti ali obratovanja naprave na podzemno vodo (obratovalni monitoring stanja podzemne vode), ugotavljanje splošnega stanja kakovosti podzemne vode (voda iz lastnega vodnjaka/vrtine), za spremljanje vplivov gradnje oz. obratovanja npr. AC-odseka na podzemne vodo, spremljanje vplivov uporabe fitofarmacevtskih sredstev za kmetijske namene …
Strokovnjaki NLZOH z veseljem sodelujemo pri tovrstnih raziskavah, saj je čisto okolje, v katerem si želimo živeti, eden naših najvišjih ciljev in posledično stremimo k podrobnejšemu poznavanju svojega življenjskega okolja, katerega pomemben segment je tudi podzemna voda.
Za Agencijo Republike Slovenije za okolje (ARSO) izvajamo tudi državni monitoring kemijskega stanja podzemnih voda v Sloveniji v skladu s pooblastilom. Monitoring se izvaja na 21 vodnih telesih podzemne vode v Sloveniji. Rezultati državnega monitoringa so dostopni na spletni strani https://www.arso.gov.si/vode/podatki/.
Vzorčenje izvajamo po metodi ISO 5667-11:2009 z upoštevanjem standarda za vzorčenje mikrobioloških preskušanj vode ISO 19458:2006.
Na NLZOH smo vzpostavili sistem vodenja kakovosti z namenom, da našim naročnikom zagotavljamo mednarodno potrjeno neodvisno in nepristransko strokovno usposobljenost, nudimo zaupanje v rezultate preskušanja in kontrole ter zagotavljamo mednarodno priznavanje izdanih poročil.
NLZOH je akreditiran pri Slovenski akreditaciji s številko akreditacije LP-014 na področju preskušanja (SIST EN ISO/IEC 17025). Obseg akreditacije je razviden iz priloge k akreditacijski listini (https://www.slo-akreditacija.si/acreditation/nacionalni-laboratorij-za-zdravje-okolje-in-hrano-nlzoh/).
Naši certifikati in akreditacijske listine: https://www.nlzoh.si/kakovost/cerifikati-in-akreditacijske-listine/
Zanesljivi rezultati neodvisnih strokovnjakov
Storitve izvajamo v skladu z najnovejšimi spoznanji v različnih strokah.
Naloge v vseh svojih dejavnostih in oblikovanje strokovnih mnenj izvajamo neodvisno.
Vsak zaposleni je odgovoren za izvajanje svojih nalog v dogovorjenem času.
Točnost, natančnost, pravilnost in pravočasnost so temelj zanesljivosti in s tem zaupanja naših uporabnikov storitev.